OkCTEEC Award Winners

OKCTEEC Making It Work Day

List of Past Awardees

 

Outstanding Business/Industry Partners

Willis and Willis Law Firm

Eaton Corporation, Randy Arlt, Plant Manager       

OU Health Sciences Center College of Dentistry, Linda Hale

Bill Johnson Correctional Center, Janet Dowling

Creak Nation Employment & Training, Danna Minnick

Saint Simeon’s Episcopal Home, Karen Stanhope

Eastern Oklahoma Medical Center, Terry Buckner, CEO

The Galt Foundation, Judy Atkins, Manager

Sherry’s New and Nearly New Consignment Shop, Sherry Touchstone

Donna Oler, Mary Kay Consultant

Grace Living Center, Yvonne Nachimson

Tulsa Chapter American Red Cross, Kaylene Keener

KEDDO/WIA, Debbie Hempbill and Markita Carter

Milan and Honeycutt, Bob Milan and Randy Honeycutt

Walgreen Pharmacies, Nicole Fanning and Tammy Sanders

Jackson County Memorial Hospital, Tammy Burnett

Women’s Crisis Center of LeFlore County

Delaware County Sheriff’s Dept., Jay Blackfox, Sherry Brown, Don Murphy       

Joe Freeman Law Firm

Schwan’s Bakery

Phoenix Gate

Brad Fenton Motors

Top of the World

Darius Jackson, Tinker Federal Credit Union

Dentistry from the Heart/29th Street Dental Care

The Main Place

Dr. Mary Ann Bauman, Integris Health

Regina Meek/ Fast Lane Convenience Store

City of Miami

Cheryl Cook, OGE and IAAP

Crossroads Hospice

Poteau Chamber of Commerce

Apache Tribe of Oklahoma

Pam Bennett, Oklahoma County Bar Association Legal Placement Services

Madonna Sanders, City of Del City

Kathy Carlisle, Midwestern Oklahoma Development Authority

Michele Oglesby, Eastern Oklahoma Medical Center

Ashley Wisner

Herman Smith

Keisha Gordon, Anadarko Community Library

Good Shepherd Clinic

 

 
Outstanding Community/Agency Partners

 

Soroptimist International of Muskogee

Workforce Development Board, Joan Barker, Executive Director

Western Plains Family and Youth Services, Kevin Evans

Pryor Business and Professional Women’s Club

Professional Women of Southwestern Bell

Midwest City Eastside Church of Christ, Wanda Weale

Diversified Family Services, Inc., Charlie and Mary Parkhurst

Successfully Dressing –Woodward Christian Church, Lavella Bowser & Kathy Sauls

Mary Kay Consultant, Donna Rutherford

Suited for Success, Susan Walton

Great Plains Systems of Care, Carol Stevenson

YMCA, Lori Nealis

Dr. Tamera Berg

Rogers County DHS, Janie Dale, TANF SSSII

Caddo County DHS, Paula Moore, Kathy Mallow, Gayle Roulain, TANF SSSII’s

OSU Extension Agency, Ida Thompson

Woodward County DHS, Carolyn Burr, Sue Bates, Lisa Sprinter & Gary Woodward

Custer County Department of Vocational Rehabilitative Services

DHS, Linda Semmel

Soroptimist International Club, Stilwell Chapter, Bumblebees

Zonta Club of Central Oklahoma

WiNUP

Associated Therapeutic Services

Haskell Co. DHS TANF, Marilyn LaVergne

Grady County DHS TANF, Doris Foust and Robin Courtney

Carl Albert Assessment Services (Statewide Award)

Garfield County OKDHS TANF Unit

Pamela Holt – OKDHS Tulsa County

Carol Lindley – ASCOG

Mary Ross – OKDHS Pittsburg County

Deb Ashbaugh/ABC Heart Foundation Thrift Store

Janet S. Harris, OKDHS Pittsburg County

Sheryl McMullen, Sexual Assault Response Coordinator, Vance AFB

OCARTA

Lynn Childers, OKDHS Pittsburg County

Women’s Services and Family Resources, Charlotte Hudson

Cheryl Moreno, Express Employment Professionals

Gay Pettit, Girl Tech, Canadian Valley Technology Center

Rotary Club of Midwest City

Valerie Finley, The Christmas Connection

Freda Reed, Carl Albert SC Assessment Services

Larry “Corky” Goucher, Carl Albert SC Assessment Services

Kathy Sanders, World Neighbors

Ashley Jones, Salvation Army Central Oklahoma Area Command

Chris Ellis, OKDHS

Ron Lockhart, Sheriff, Sequoyah County Sheriff Department

Teresa Dorsett

Sharonda Dennard

Warren Martin, Tommy Franks Leadership Institute and Museum

Erica Hawkins

 

 
Outstanding Leadership
(CareerTech and Community College Administrators)

 

LaWanda Durham

Martha Talley

Marge Albin-Walker

Vickie Prentice

Jerry L. Martin

Becky Boyd

Ron Cunningham

Linda Wilson

Dwight Hughes

Dana (Johnston) Shrum

Sheila Long

John Hunter

Diane Patterson-Smith

Dr. James Branscum

Charles E. (Gene Orsack

Faith Hollis

Jocelyn Whitney

Dr. Steve Smith

Christi Smith

Dr. Terry Britton

Jerry Belton

Phyllis Philappart

Clifford C. Corbin     

Wade Walling

Nikki Grosfield-Heath

Dr. Jerry Steward

Kathy West

Cassie Farr

Jane Harding

Barbara Loudermilk  

Dr. Larry Devane

Chris Stickney

April Murray

Dr. Timotny Faltyn

Jack Pierce

Gil Smith

Roy Davis

Dr. Greg Z. Winters

Jack Bryant

Dennis Ruttman

Dr. Joy McDaniel

David Martin

Hoyt Lewis

Garry Ivey

 

 
Outstanding OKCTEEC Member
Johnina Wardwell

Patty McGuire

Becky Trent

Dona Farr

Kathy Quinn

Sue Pond

Ronda Weaver

Sandy Elledge

Michelle Jackson

Pam Emmons

Patricia Lowery

 

 
Outstanding Graduate

 

Sally Thrasher

Diana Samarripa

Gladis Staneart

Donal R. Dennis

Leigh Ann Cospelich

Rinay James

Geralyn Jones

Sherri Talley

Kelley Oji

Billie Allen

Amy Molthan Sumptner

Kathy Javanpou

Taniqua Green

Kim Hillman

Joyce Lewis

Adrianne Amenddara

Sherry Dobbs

Dianne Jones

Charlotte McBride

Krystle Miller

Katrina Howard

Kimberly Spencer

Virgil Tee

Lacie Peacock

Nicole Kelley

Mary Morse

Daniel Arnold

Amber Williams

Patricia Little Chief

Jina Wallace

Kelly Williams

Mysha Stone

Tina Guinn

Julie Harmon

Nadya Moore

Tellie Darden

Tejajuana Haynes

Jessica Huff

Jennifer L. Smith

Marisa Halbrooks

Nicole Moore

Candace D. Keller

Leah Anne Taylor

Sheena Rhoads

 

 
Outstanding Non-Traditional Student/Graduate

 

Charles Tucker

Tammy Dunnigan

Jenny Whittlessey

Natalie Kendrick

Larinda Slaton

Casey Savage

Tina Jolin

Brandy Brannum

Jessica Derossett

Krystal Gordon

Kacie Peace-Warner

Journey Leeworthy

Kandice Haney

Carlos Hester

Fernando Rubio

Melissa Niavez

Deanna Skinner

Danelle Hagan

Cindy Ivie

Kyle Fennel

LaWauna S. Brown

Rhonda Nielsen

Heaven King

Chris Alvear

April Ibarra

Angela Turner

 

 
Outstanding Non-Traditional Instructor

 

Patsy Starr

Dennis McRee

Meltri Allday

Gerald Alexander

Steve Sullivan

Jennifer Block

Casey Rowland

Jana Rowland

Jack Day

Mike Lopez

Keith Theesen